Sundance 2010: A fesztivál győztesei

0
75

Sundance Filmfesztivál 2010Szokás szerint januárban zajlott le, és múlt vasárnap, vagyis január 31-én ért véget a független filmek és filmesek Mekkájának tartott Sundance Filmfesztivál, melyet immár 26. alkalommal tartottak meg Utah államban. A fesztivált alapító Robert Redford még a megnyitó előtt azt mondta, hogy főleg a nemzetközi dokumentumfilmeket akarja támogatni, mert azokból megtudható az igazság a világban zajló eseményekről.

A fesztivál legfőbb díjait a Winter’s Bone című játékfilm és a Restrepo című dokumentumfilm vihették el. Az előbbi egy társadalmi dráma egy fiatal nőről, aki szembefordul drog-dealer apjával, hogy összetartsa a családját, míg az utóbbi egy háborús dokumentumfilm, mely egy afganisztáni osztag egy évét követi nyomon.
A külföldi játékfilmek kategóriájában az ausztrál David Michod Animal Kingdom című alkotása vitte el a fődíjat, mely egy melbourne-i bűnözőcsalád széthullását mutatja be. A legjobb külföldi dokumentumfilmnek járó díjat pedig a dán Det Rode Kapel (The Red Chapel) alkotói söpörték be. Ez a film egy csoport újságíróról szól, akik színtársulatnak adják ki magukat, hogy bejussanak az elzárt és szigorúan őrzött Észak-Koreába.

A fesztiválon közönségdíjat kapott happythankyoumoreplease című alkotás, melynek a rendezője az elsőfilmes Josh Radnor, akit az Így jártam anyátokkal (How I Met Your Mother) című amerikai komédiasorozatból ismerhetünk. A nagyérdemű a legjobb amerikai dokumentumfilmnek David Guggenheim Waiting for Superman-jét választották, mely az összeomló amerikai oktatási rendszert mutatja be. A külföldi filmek közül pedig a perui
Contracorriente és a brit-brazil koprodukcióban készült környezetvédelmi dokumentumfilm, a Wasteland került ki győztesen.
A fesztivál összes díjazottjának listája alant található.



A zsűri díjai:

Legjobb amerikai játékfilm
Winter’s Bone
Rendező: Debra Granik

Legjobb amerikai dokumentumfilm
Restrepo
Rendező: Sebastian Junger, Tim Heatherington

Legjobb külföldi játékfilm
Animal Kingdom (Ausztrália)
Rendező: David Michod

Legjobb külföldi dokumentumfilm
Det Rode Kapel /The Red Chapel/ (Dánia)
Rendező: Mads Brügger

NEXT-díj (az egészen kis költségvetésből készült filmek legjobbjának)
Homewrecker
Rendező: Paul Hart

Legjobb rendezés (amerikai játékfilm)
Eric Mendelsohn – 3 Backyards

Legjobb rendezés (amerikai dokumentumfilm)
Leon Gast – Smash His Camera

Legjobb rendezés (külföldi játékfilm)
Juan Carlos Valdivia – Zona sur /Southern District/ (Bolívia)

Legjobb rendezés (külföldi dokumentumfilm)
Christian Frei – Space Tourists (Svájc)

Legjobb forgatókönyv (amerikai játékfilm)
Debra Granik és Anne Rosellini – Winter’s Bone

Legjobb forgatókönyv (külföldi játékfilm)
Juan Carlos Valdivia – Zona sur /Southern District/ (Bolívia)

Legjobb operatőri munka (amerikai játékfilm)
Zak Mulligan – Obselidia

Legjobb operatőri munka (amerikai dokumentumfilm)
Kirsten Johnson és Laura Poitras – The Oath

Legjobb operatőri munka (külföldi játékfilm)
Mariano Cohn és Gastón Duprat – The Man Next Door /El Hombre de al Lado/ (
Argentína)

Legjobb operatőri munka (külföldi dokumentumfilm)
Michael Lavelle és Kate McCullough – His & Hers (Írország)

Legjobb vágás (amerikai dokumentumfilm)
Penelope Falk – Joan Rivers: A Piece of Work

Legjobb vágás (külföldi dokumentumfilm)
Joel Alexis – A Film Unfinished (Németország/Izrael)

Zsűri különdíj (amerikai játékfilm)
Sympathy for Delicious
Rendező: Mark Ruffalo

Zsűri különdíj (amerikai dokumentumfilm)
Gasland
Rendező: Josh Fox

Zsűri különdíj (külföldi dokumentumfilm)
Enemies of the People (Nagy-Britannia/Kambodzsa)
Rendezők: Rob Lemkin és Thet Sambath

Közönségdíjak:

Legjobb amerikai játékfilm
Happythankyoumoreplease
Rendező: Josh Radnor

Legjobb amerikai dokumentumfilm
Waiting for Superman
Rendező: Davis Guggenheim

Legjobb külföldi játékfilm
Contracorriente /Undertow/ (Peru)
Rendező: Javier Fuentes-Leon

Legjobb külföldi dokumentumfilm
Wasteland (Nagy-Britannia/Brazília)
Rendező: Lucy Walker

NINCS HOZZÁSZÓLÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ